אבימלך מלך גרר


03 Nov
03Nov

חכמים אמרו: כָּל הַמַּאֲרִיךְ בְּאֶחָד, מַאֲרִיכִין לוֹ יָמָיו וּשְׁנוֹתָיו!

שנים מלשון שינוי, כמו שבחיים שלנו תמיד יש עליות וירידות, שהם שינויים של מדרגות!

במלאכים אין שינוי, כתוב: וַאֲשֶׁר מְשָׁרְתָיו כֻּלָּם עומְדִים בְּרוּם עולָם. הם תמיד במדרגה אחת, ויש בזה משהו חיובי, כי הם לא יורדים מהשגתם, אבל הם גם לא עולים בהשגה! כי אין בהם שינוי...

המלאכים הם כוחות המלכות.

בנשמות יש שינויים, שכתוב: וְנָתַתִּי לְךָ מַהְלְכִים בֵּין הָעֹמְדִים הָאֵלֶּה. ולפני כל עלייה, חייבת להיות ירידה!

כל השינויים שלנו, הם כדי שנבוא לבחינת: דוד המלך! שהוא מרכבה של המלכות. שאנחנו נוכל להפוך את החושך לאור – רק ככה אפשר להגיע לבחינת: אֲבִימֶלֶךְ.

מֶלֶךְ הוא בחינת שורש העולמות, שהיא מלכות דאצילות, והיא שורש לעולמות בי״ע.

אֲבִי מֶלֶךְ הוא בחינת מקור המלוכה! שהוא הכתר של המלכות, והוא מקור השינויים, והוא בחינת אור אבא שממנו נמשכים המוחין לז״א. והוא מקור הכח להולדת הנשמות על ידי ז״א.

זה הסיבה שאבימלך מזכיר לאברהם את החסד שעשה עימו! שכתוב: כַּחֶסֶד אֲשֶׁר עָשִׂיתִי עִמְּךָ תַּעֲשֶׂה עִמָּדִי.

שהרי אבימלך אמר לאברהם בפרשת וירא: הִנֵּה אַרְצִי לְפָנֶיךָ בַּטּוֹב בְּעֵינֶיךָ שֵׁב. וזה מוביל אותנו לסוד: אַבָּא יָסַד בְּרַתָּא! כלומר, אבא יסד את הבת שהיא המלכות והיא סוד האָרֶץ. כתוב: יְהוָה בְּחָכְמָה יָסַד אָרֶץ כּוֹנֵן שָׁמַיִם בִּתְבוּנָה.

החכמה היא סוד אור אבא. נכון שיש חכמה בקו שמאל, אבל זו חכמה של בינה שחזרה להיות חכמה, ולא אור החכמה של אבא, שהיא החכמה השלימה!

אֲבִימֶלֶךְ בקדושה נמצא גבוה גבוה במדרגות!

כתוב: כִּי אַתָּה אָבִינוּ כִּי אַבְרָהָם לֹא יְדָעָנוּ וְיִשְׂרָאֵל לֹא יַכִּירָנוּ אַתָּה יְהוָה אָבִינוּ גֹּאֲלֵנוּ מֵעוֹלָם שְׁמֶךָ.

זה סוד בחינת אור החכמה האמיתית והשלימה של אבא! אבל עד שהוא יתגלה, אנו מושכים חכמה מבינה שחזרה להיות חכמה.

אור החכמה של אבא הוא מקור מחצב הראשון של כללות נשמות ישראל!

אור החכמה של אבא הוא מקור מחצב נשמות ישראל, והוא יסד את המלכות שגורמת למצב חדש בו הנשמות נפרדות ולא בחיבור, כי המלכות מלשון מֶלֶךְ ואין מלך בלי נתינים ומשרתים!

עכשיו מבינים את שינוי המדברות בשנים, לפי הכתוב: כָּל הַמַּאֲרִיךְ בְּאֶחָד, מַאֲרִיכִין לוֹ יָמָיו וּשְׁנוֹתָיו!

איזה שינויים יש בימים? אין יום בלי לילה! כמו שאנו אומרים בברכות השחר: הַנּוֹתֵן לַשֶּׂכְוִי בִינָה לְהַבְחִין בֵּין יוֹם וּבֵין לָיְלָה.

שֶּׂכְוִי זה תרנגול, וזה רומז על ראיה! בסוד: וַיַּשְׁקֵף אֲבִימֶלֶךְ מֶלֶךְ פְּלִשְׁתִּים.

התרנגול הוא הלב המבין... איך התרנגול קשור לבינה? התרנגול נקרא גבר, מלשון גבורות, ובינה היא מקור ושורש הגבורות.

זוכרים שלפני העליה חייבת להיות ירידה? לכן הנשמה יורדת לעולם הזה להתלבש בגוף!

כתוב: וְהַחָכְמָה מֵאַיִן תִּמָּצֵא.

אַיִן הוא סוד ספירת הכתר, והוא אותיות אנ״י שכך נקראת המלכות... ולעתיד לבוא המלכות תעלה להיות בחינת כתר, ואז נזכה להמשיך נשמות חדשות לעולם! וכל זה בזכות אבימלך מלך פלשתים, שישב בגרר, בין קדש לשור.

קדש רומז על ספירות של ראש הפרצוף, שהם: כתר חכמה ובינה.

שור רומז על ספירות של סוף הפרצוף, שהם: נצח הוד יסוד מלכות.

גרר מלשון נגרר שנמצא בניהם, כלומר היא תוך של הפרצוף, וכוללת: חסד גבורה תפארת!

אברהם ושרה הגיעו לגרר. אבימלך חשק בשרה ולקח אותה לאישה. בא אליו השר שלו והודיע לו שהוא חוטא כי שרה נשואה לאברהם. אבימלך גוער באברהם ששיקר לו, אבל גם מפצה, ונותן לאברהם צאן, עבדים, ואת האָרֶץ – שהיא סוד המלכות!

אחר כך אברהם מתפלל שה׳ יפתח רחם נשות גרר, שנסגר על דבר שרה – וכל המתפלל על חבירו נענה תחילה! שרה נקלטה להריון של יצחק... עכשיו קולטים? שרה בכלל היתה עקרה!

כתוב בזוהר הקדוש: וּנְשָׁמוֹת חֲדָשׁוֹת מִתְחַדְּשׁוֹת וְיוֹצְאוֹת מֵאוֹתוֹ הָאִילָן, וּצְבָאוֹת רַבִּים מִתְגַּדְּלִים לְמַעְלָה עִם אוֹתָם הַנְּשָׁמוֹת. זֶהוּ שֶׁכָּתוּב (בראשית א) ישרצו המים שֶׁרֶץ נֶפֶשׁ חַיָּה. זוֹ בְּרִית הַקֹּדֶשׁ, הַנָּהָר שֶׁשּׁוֹפֵעַ וְיוֹצֵא, וְהַמַּי‍ִם שֶׁלּוֹ מִתְרַבִּים וְשׁוֹרְצִים שֶׁרֶץ וְהִתְרַבּוּת שֶׁל נִשְׁמָתוֹ לַחַיָּה הַהִיא.

אור הנשמה מתרבה לאור החיה, שהיא אור החכמה השלימה! לכן צריכים להאריך באחד של קריאת שמע, להבין מי זה אֲבִימֶלֶךְ של הקדושה, שהוא אחד יחיד ומיוחד... ולא אבימלך מלך גרר, שהוא קליפת חמור! הדואג לחיצוניות ולחומר, בדיוק כמו ישמעאל...


אֵין בֶּן דָּוִד בָּא עַד שֶׁיִּכְלוּ כָּל נְשָׁמוֹת שֶׁבַּגּוּף, וְאָז הַחֲדָשׁוֹת יָבוֹאוּ.
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.