פרשת וארא - עולה רביעי - נצח - בזכות משה רבנוכאשר משהו לא מסתדר... יש לנו דרכים להתמודד איתו – אבל כל פעם נכשלים! כי אפשר לתקן רק דרך האהבה...

כל מי שעוד לא הבין שהקב״ה מנהל את העולם – חוזר בגלגול, זאת אומרת שעדיין לא סיים את התיקון שלו, כי אותו אדם עדיין בדרגת דומם, דוגמא:

אם משהו נשבר, אנו מרימים אותו וזורקים... ואם משהו לא מסתדר, אנו מעלימים, מסלקים, שוכחים, מתעלמים, פוגעים, צועקים, מקללים, ומרימים ידיים – גם על אחרים וגם מלהתמודד עם המצב... בעולם הרוחני זה שונה, שום דבר לא יכול לקבל התייחסות דרך פעולות שבהם אנו בוחרים להגיב, כי אין כפייה ברוחני! כלומר, תיקון לא יכול להעשות בדרך של כפייה... ואת זה באה פרשת וארא ללמד אותנו, שבכל פעולה חייבים לראות שפועל כח אחד יחיד ומיוחד בעולם, ולא... הוא לא אנחנו.

וארא גימטרייה 208 גימטרייה יצחק גימטרייה הגר, שהמשותף בשניהם שהם גבורה וקו שמאל, והם תיקנו את הרצון לקבל שלהם:

יצחק – בעקידה

הגר –היתה שפחת שרה, ואחר כך נקראה קטורה ונשאה לאברהם, על שמה קראו את הקטורת שהקריבו בבית המקדש, שזה אותו הריח שעולה ממטה למעלה.

208 גם גימטרייה ר״ח שזה נוטריקון ראש חודש... ראש חדש! שזה תהליך התיקון, לעזוב את המדרגה הקודמת, ולהתחדש עם חידוש הלבנה – שזאת הדרך בה צריך להתקן כל מי שמגיע מקו שמאל, או מי שיש בו רצון לקבל לעצמו.

לצורך הדגמה של תהליך התיקון, נבחר פרעה מלך מצרים! שהוא עמלקי והוא עובד עבודה זרה שלא ידע את הוי״ה, שהוא אחד יחיד ומיוחד!

פרעה הוא יצר הרע והוא הנחש הקדמוני שהיה בגן עדן, וקולל: אָרוּר אַתָּה מִכָּל הַבְּהֵמָה וּמִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה. עַל גְּחֹנְךָ תֵלֵךְ וְעָפָר תֹּאכַל כָּל יְמֵי חַיֶּיךָ. וזה התיקון שנזגר עליו:

אָרוּר אַתָּה מִכָּל הַבְּהֵמָה וּמִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה – היות והנחש היה דומה לאדם הראשון, היה גם הוא למעלה מכל הבהמה ומכל חית השדה, והוא התגאה בזה, לא רק על כל הבהמה וכל חית השדה, אלא גם על הכוחות שמעליו, וגרם לקלקול הראשון שהוא חטא עץ הדעת, ולכן פרעה נבחר להיות הראשון שמראה לנו את תהליך התיקון.

עַל גְּחֹנְךָ תֵלֵךְ –נקצצו לנחש הרגליים שהיו לו קודם, שזו מלמד על מידת השפלות המתקנת את מידת הגאווה.

וְעָפָר תֹּאכַל כָּל יְמֵי חַיֶּיךָהאכילה היא סוד הזיווג, התאווה, ויצר המין! שכולם מיצר הרע שהוא הנחש, שלא סתאם נקרא פרעה.

פרעה לא פרייאר, גם הוא היה בגן עדן... הוא התחבר לחרטומים ולכוחות הטבע, ושכח שיש כח אחד יחיד מיוחד שמנהל את זה. פרעה הוא סוד הגוף הגשמי שלנו שצועד על מזון תאוות ויצרים! כן הוא יודע להשתלט עלינו ולהשכיח מאיתנו את אותו הכח שמנהל את העולם, כי הדם זורם בכל הגוף...

הרצון לקבל שלנו הם התאוות שמנהלים אותנו והם הדם שהוא הנפשבכל אחד ואחד מאיתנו יש תאי ד.נ.א של אדם הראשון, חלקנו מוצלחים יותר ומוצלחים עוד יותר, אבל כולנו חלק אלוק ממעל ממש! והכל נמצא בדם, כמו שכל מה שאנו אוכלים נכנס לקיבה והופך לדם, והראשון שמקבל את הדם הוא הכבד שהוא עשו הרשע שהוא הנחש, שמברר ושולח דם מזוקק יותר אל הלב, שמברר ושולח דם מזוקק יותר אל המוח... והדם הוא המכת מופת הראשונה מעשר המכות! שבו הופכים את המים ביאור לדם, והיאור גם הוא אחד מארבע נהרות שיצאו מגן עדן.

ובאותו פתח שיוצאים, שם גם ניתן להיכנס אחרי התיקון... אגב, אחרי כל המכות ויציאת מצרים, פרעה תיקן את עצמו וחזר בתשובה, הוא עלה מדרגת דומם לדרגת צומח והיה מלך נינווה, בקרוב אצלנו...

וְאָהַבְתָּ, אֵת ה' אֱלהֶיךָ, בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ, וּבְכָל מְאדֶךָ

הורידו קובץ PDF