פרשת בא - עולה ראשון - חסד - בזכות אברהם אבינו


החסד פועל לקרב את הנדחים אל הקדושה, והוא תולדה של החכמה, שהיא סוד המחשבה!

וְחָשַׁב מַחֲשָׁבוֹת לְבִלְתִּי יִדַּח מִמֶּנּוּ נִדָּח גימטרייה 1764 גימטרייה לְיַחֵד שֵׁם י"ה בו"ה בְּיִחוּדָא שְׁלִים בְּשֵׁם כָּל יִשְׂרָאֵל.

אנחנו כל הזמן צריכים לעשות ייחודים... לחבר שני דברים שונים ומנוגדים לדבר אחד... לחבר פלוס ומינוס... חיובי ושלילי... יצר טוב ויצר רע... בסוד: וְאָהַבְתָּ אֵת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ.

איך אדם יכול להגדיל את הטוב אם כָל יֵצֶר מַחְשְׁבֹת לִבּוֹ רַק רַע כָּל הַיּוֹם? אין יותר מידי דרכים... אלא רק להפוך את הרע לטוב - לכן אסור להרוס את הרצון לקבל שלנו! שהוא סוד גבורה וקו שמאל, שהוא שונה ומנוגד אל קו ימין שהוא החסד והוא סוד אור היום, שעליו כתוב: יוֹמָם יְצַוֶּה יְהוָה חַסְדּוֹ.

יוֹמָם הוא סוד מגן אברהם שהוא מרכבה אל החסד שבו מאיר שם א״ל

מגן עם ג׳ אותיותיו גימטרייה יומם

יוֹמָם נוטריקון: מֵאָשֵׁר שְׁמֵנָה לַחְמוֹ וְהוּא יִתֵּן מַעֲדַנֵּי מֶלֶךְ. שאלו האותיות המרכיבות את השם יוֹמָם והם הספירות:

י – חכמה

ו – תפארת שהוא ז״א

מ – מלכות

ם – בינה

והכל מתחיל מֵאָשֵׁר שהוא אותיות ראש, והוא סוד הבינה שהיא הקב״ה. וכך גם מתחיל הגוף שלנו, ובעצם כך בנוי כל גוף רוחני... מראש וגוף... ג״ר וז״ת...

בפרשה הקודמת שהיא פרשת וארא צוינו 7 מכות ראשונות, שהם ז״ת. ובפרשה שלנו מצוינות ג׳ מכות אחרונות שהם ג״ר... מלשון גרון – שהוא המחבר את הגוף לראש! והוא סוד בינה דאריך אנפין, שיצאה מראש אריך אנפין וירדה אל הגרון! וזה קרה רק בפרצוף אריך אנפין ולא בשאר הפרצופים... משום שאריך אנפין מלביש לז״ת דעתיק, שאורו גדול ואינו יכול להתקבל בבינה דאריך אנפין כשהיא בראש, ולכן היתה צריכה לצאת מראש אריך אנפין, ולרדת בגרון, כי רק שם יכלה לקבל את האור מעתיק.

בשאר הפרצופים לא היתה הפעולה הזו, כי ז״ת דעתיק מלובשים באריך אנפין, ולכן יש כח בבינה שבכל פרצוף ופרצוף – כי אריך אנפין היה מסנן את האור הגדול של עתיק, ולא היה צריך להתרחק כדי לקבלו... וזה בשונה מהבינה דאריך אנפין שלא יכלה לקבל האור, אלא על ידי ריחוק וירידה לגרון, שהגרון והפה מסמלים את לאה ורחל!

הגרון הוא סוד הגבורות, והוא רומז על מוחין דקטנות שהם ג׳ מוחין: חכמה בינה דעת, שבקטנות הם ג׳ שמות אלהי״ם שבגימטרייה גרון. והם סוד ג׳ שרים של פרעה, שהם שר הטבחים שר המשקים ושר האופים, והם: קנה, ושת והוורידים! שהרי מאחורי הגרון נמצא הערף שהוא אותיות פרעה! זאת אומרת... שכדי שנוכל להגיע אל הראש שהם הג״ר שהם המוחין שהם כתר חכמה בינה – אנחנו חייבים לבוא אל פרעה!

בוא מלשון ביאה, דהיינו זיווג! כלומר שאנחנו חייבים לשמור את הרצון לקבל ולתקנו, שנוכל לעבוד איתו על מנת להשפיע... זאת אומרת שאסור לנו לבטל את הרצון לקבל!

בעל הסולם אומר: כל דבר שישנו במציאות, הן טוב והן רע, ואפילו היותר רע ומזיק שבעולם, יש לו זכות קיום ואסור להשחיתו ולבערו כליל מן העולם, אלא שמוטל עלינו, רק לתקנו ולהביאו למוטב. ולכן אנחנו חייבים להזדווג עם פרעה, אבל אי אפשר לבוא בלי מטרה... שהיא: לְמַעַן שִׁתִי אֹתֹתַי אֵלֶּה בְּקִרְבּוֹ.

 

האותיות הם סוד הכלים, דהינו המלכות! והם ג׳ אותיות אֵלֶּה משם אלהי״ם, שעם עליית המלכות לבינה, גרמה המלכות לסיום הפרצוף בספירת בינה של כל מדרגה ומדרגה כך ש:

כתר וחכמה – נשארו במדרגה עם אורות נפש רוח בלבד

בינה תפארת ומלכות – נפלו למדרגה שלמטה

וזה סוד: מִי בָרָא אֵלֶּה - מִי סוד ב׳ הספירות שנשארו במדרגה, אֵלֶּה הם סוד ג׳ הספירות שנפלו למדרגה שלמטה, והם אותיות לאה שהיא פרצוף תבונה שהיא מלכות דבינה! והמלכות היא סוד האותיות, שהם ז״ת דבינה, שהם הכלים שבראש שהם אותיות המחשבה!

שוב, המחשבה מולידה את החסד, ורק על ידי החסד אנחנו נוכל לקרב את עצמנו אל הקדושה...

הורידו קובץ PDF