פרשת תרומה - עולה ראשון - חסד - בזכות אברהם אבינוכל פעם שמבקשים תרומה – צריך להכניס יד לכיס!

התרומה היא לצורך בניית המשכן, שנועד להשראת השכינה, שכתוב כאן בפרשה: וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָם. אבל המשכן הוא לא בית כנסת, ולא ארמון, ולא קניון, ולא קיוסק, ולא בית מחוקקים, ולא העולם, וכן גם לא האדם... המשכן הוא בנייה לפי אוסף רצונות עמוקים מתוך הלב של ישראל, שהם בגדר של נדבה ותרומה, וזה הבסיס למקום השראת השכינה!

הבורא נקרא מקום, ולא, הוא לא נמצא בתוך העולם... אלא כל המציאות נמצאת בתוכו!

התורה מונה 13 חומרים מהם יכולים לתרום להקמת המשכן, והם:

ג וְזֹאת הַתְּרוּמָה אֲשֶׁר תִּקְחוּ מֵאִתָּם 1 זָהָב 2 וָכֶסֶף 3 וּנְחֹשֶׁת׃ ד 4 וּתְכֵלֶת 5 וְאַרְגָּמָן 6 וְתוֹלַעַת שָׁנִי 7 וְשֵׁשׁ 8 וְעִזִּים׃ ה 9 וְעֹרֹת אֵילִם מְאָדָּמִים 10 וְעֹרֹת תְּחָשִׁים 11 וַעֲצֵי שִׁטִּים׃ ו 12 שֶׁמֶן לַמָּאֹר 13 בְּשָׂמִים לְשֶׁמֶן הַמִּשְׁחָה וְלִקְטֹרֶת הַסַּמִּים׃ ז אַבְנֵי שֹׁהַם וְאַבְנֵי מִלֻּאִים לָאֵפֹד וְלַחֹשֶׁן׃ ח וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָם׃

13 חומרים לתרומת המשכן הם כנגד 13 בקשות של תפילת העמידה כנגד י״ג מיני בשמים המוזכרים בשיר השירים וכנגד י״ג מידות הרחמים

13 גימטרייה אהבה גימטרייה אחד... שכל מטרת האהבה היא הזיווג, שכתוב: וְהָיוּ לְבָשָׂר אֶחָד.

התרומה היא סוד המלכות, שהרי תרומה אותיות תרום ה׳! ואות ה׳ היא סוד המלכות שאותה אנו צריכים להרים ולעלות אל הבינה, שהיא סוד אות ם׳, שהרי כתוב: וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָםבתוך ם׳!

ושוב, כל פעם שצריך לתרום – כואב בכיס! אבל לפני זה צריך להבין איך אנו מעלים את המלכות אל הבינה, זאת אומרת שלפני כל עליה – חייבת להיות ירידה. ונכון, כל החיים אנחנו בעלייה - גשמית ורוחנית, כל שנה חוגגים מספר גדול יותר באחד, עולים כיתה, עולים רמה, גובהים, מתגייסים, נוסעים לחול, מתחתנים, מולידים בנים ובנות, נכדים, ובסופו של דבר נשארים במקום...

הירידה מתחילה מהמלכות של עולם האצילות, שהיא מרומזת בגופנו באלף אלפי הבדלות אל הפה! שדרכו נכנס המזון שעובר דרך הגרון אל הקיבה, ובגרון יש שני צינורות עיקריים, שהם: ושט וקנה! וזו לא תחושה נעימה להקדים קנה לושט, כי לכל אחד תפקיד משלו:

קנה – הוא צינור המתפקד כאיבר לנשימה, ואין בו אכילה ושתיה. הוא רומז על עולם הבא, שהוא בינה, ובקנה יש שש טבעות הקנה הרומזים על ו״ק דז״א המקשרים את המלכות אל הבינה.

ושט – צינור שדרכו עובר המזון מהלוע אל הקיבה, שהן שתי ערים מרכזיות שבהם היו ישראל במצרים, בסוד: וַיִּבֶן עָרֵי מִסְכְּנוֹת לְפַרְעֹה, אֶת פִּתֹם וְאֶת-רַעַמְסֵס.

הקיבה יש בה צד טוב וצד רע!

טוב – הקיבה גורמת לחלום של נבואה לצדיקים, כמו שאיוב מלמד אותנו: וּמִבְּשָׂרִי אֶחֱזֶה אֱלוֹהַּ.

רע – עיקר הקיבה היא קליפה, והיא אחת משישים במיתה.

הקיבה נמצאת בהוד של ז״א, והנבואה מגיעה מנצח והוד, כלומר – הקיבה נמצאת בז״א מבחינת למטה מן החזה


ז״א נחלק לשתי בחינות:

  • מעל לחזה – ששם הספירות: חסד גבורה תפארת, וזה סוד ישראל
  • מתחת לחזה – ששם הספירות: נצח הוד יסוד, וזה סוד יעקב

את החלוקה הזו מסביר לנו משה רבינו שנקרא: אִישׁ אֱלֹהִים – שחציו ומטה אִישׁ, ומחציו ומעלה אֱלֹהִים... החצי הוא מקום הלב! ששם נמצאת הפרסא המפסיקה ומבדילה בין אברי הנשימה לאברי המזון... שזה סוד הרקיע המבדיל בין מים עליונים למים תחתונים, שהם:

  • מים עליונים – מחשבה, ראש, עולם הבא, בינהלאה
  • מים תחתונים – דיבור, גוף, עולם זה, מלכות - רחל

כשהבורא שאל את אדם הראשון: וַיֹּאמֶר מִי הִגִּיד לְךָ כִּי עֵירֹם אָתָּה הֲמִן הָעֵץ אֲשֶׁר צִוִּיתִיךָ לְבִלְתִּי אֲכָל מִמֶּנּוּ אָכָלְתָּ? אדם הראשון ענה: וַיֹּאמֶר הָאָדָם הָאִשָּׁה אֲשֶׁר נָתַתָּה עִמָּדִי הִוא נָתְנָה לִּי מִן הָעֵץ וָאֹכֵל... עִמָּדִי – מלשון עמידה, שלא תתכן בלי הרגליים שהם נצח והוד, עִמָּדִי זה מקום הפרסא ולמטה, ושם מקום הנוקבא! וכאן יש בעיה... שהרי כתוב: וְיִקְחוּ לִי תְּרוּמָה מֵאֵת כָּל אִישׁולא נוקבא... והרי כל המטען הגנטי הזורם בדם שמקורו מהכבד שנמצא למטה מהפרסא! וזה הסיבה שקיבלנו את עבודת הבירור והעלאת מ״ן, שהמ״ן עצמו הוא סוד התרומה! וכן, המ״ן הוא לא שלנו, אלא של הבורא! בסוד: וְיִקְחוּ לִי תְּרוּמָה מֵאֵת כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ תִּקְחוּ אֶת תְּרוּמָתִי.

הקב״ה שהוא ז״א דאצילות רובו מהחסדים ולכן נקרא כהן, ומאכל הכהן הוא תרומה!

בתהליך העיכול הראשון שמקבל את המזון מהקיבה, הוא הכבד – שהופך את הכל לדם, שהוא בצבע אדום, אדמוני, והוא הבכור והוא עשו, ושרו של עשו שהוא הס״מ. את הדם המבורר ביותר הכבד שולח אל הלב, והלב מברר ושולח דם מבורר יותר אל המוח.

הכבד נמצא בקשר הדוק עם כיס המרה! שהיא אשת זנונים המקבלת הפרשות מהכבד בזמן האכילה, ומסייעת בעיכול החלבונים והשומנים, לאגור ולשחרר בזמן הצורך.

הכבד והמרה הם סוד זו״ן דטומאה, שהם אחראיים על יכולת התכנון ויכולת הביצוע, כלומר כיס המרה מוציא לפועל את מה שהכבד מתכנן... כלומר, זה עולם העשיה!

האנרגיה של כיס המרה מביאה גורמת לאיזון נפשי.אבל כאשר האנרגיה של כיס המרה לא מאוזנת – זה מוביל לכעסים, לחרדות, לפחדים, ולהתפרצויות...

וכל זה מתחת לחזה דז״א, ובחזה נמצאת ספירת התפארת, שהיא סוד הלב, והסוד ארון הברית. וכמו שמהלב תוצאות החיים, כך התורה מונחת בתוך ארון הברית שהוא ארון עץ שנעשה מעֲצֵי שִׁטִּים, וכתוב: עֵץ חַיִּים הִיא לַמַּחֲזִיקִים בָּהּ וְתֹמְכֶיהָ מְאֻשָּׁר.

עֲצֵי שִׁטִּים הם בחינת היסודות של זכר ונוקבא של הקליפה! ועל ידיהם הופך הארון מבחינת קליפה לבחינת קדושה... כלומר, עֲצֵי שִׁטִּים אלו ספירות הבונות את המלכות בשני שלבים:

  • שלב ראשון הוא מצד של אחוריים, ובמצב זה המלכות נקראת חוה
  • שלב שני הוא שהמלכות נבנית בעשר ספירות ועוברת ממצב אחוריים למצב פנים. במצב זה המלכות נקראת שֵׁם, בסוד: בָּרוּךְ שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ.

ואת זה אנו רואים בתוך המילה שִׁטִּים...

אותיות חיצוניות במילה שִׁטִּים הם שֵׁם, שכך נקראת המלכות שהיא בחינת עולם העשיה

אותיות פנימיות במילה שִׁטִּים הם י״ט גימטרייה חו״ה

ושוב, כל פעם שמבקשים תרומה – צריך להכניס יד לכיס! כי כל התחושות והרגשות שלנו קשורים לכיס המרה, שהיא סוד החרב של מלאך המוות, שהיא אשתו של הכבד שהוא ז״א דקליפה, והיא בחינת לאה של הקליפה, אבל היא לא היחידה, יש לו אישה נוספת שהיא יותרת הכבד, שהיא רחל דקליפה... וכל התפקיד שלנו זה לברר ולתרום, כלומר, לברר, להעלות מ״ן, וזהו...

תְּרוּמָה אותיות תְּמוּרָה וגימטרייה 651 גימטרייה אֵלֶּה פְקוּדֵי הַמִּשְׁכָּן וגימטרייה עם ישראל

הורידו קובץ PDF