פרשת כי תשא - עולה ראשון


הרבה נושאים יש בעולה ראשון של הפרשה, כמו:

 • מחצית השקל
 • הכיור וכנו
 • שמן המשחה
 • קטורת הסמים
 • מינוי בצלאל ואהליאב למלאכת המשכן
 • קדושת השבת

כולם רומזים על המלכות, העומדת באחוריו של ז״א מחזה ולמטה! אבל נסביר אותם בהמשך...

בפרשת כי תשא אנחנו קוראים על ההרס העצום שנגרם בעולם כתוצאה מחטא עגל הזהב. בדיוק באותו הזמן בו מסר הקב״ה את לוחות הברית הראשונים למשה רבינו... בדיוק באותו הזמן שהקב״ה סירב לתת הלוחות למשה בגלל אותו חטא העגל... אבל משה כמו תמיד נשאר בשלו, ונלחם בעד ישראל! ועקר את לוחות הברית מידיו של הקב״ה – זו עזות נפש של הקדושה!

משה רבינו מלמד אותנו לא לקבל שום גזר דין מלמעלה באופן סופי! שום דבר לא שלם עד גמר התיקון... זה הסיבה שאנחנו נותנים רק מחצית השקל!

כשמשה יורד מההר, הוא רואה שישראל עובדים ושומרים את עגל הזהב ושובר את לוחות הברית שעקר מידיו של הקב״ה אפילו כשידע על העגל... כי אמר אולי יפשפשו במעשיהם, ונוכח לדעת שלא – לכן שבר את הלוחות, כי במצב רוחני של עבודת אליליםלא יכולים להנות מאור היחידה של גמר התיקון! שהוא אותו האור שהיה אמור לקבל אדם הראשון אם לא היה חטא עץ הדעת...

לולא חטא עץ הדעת אור היחידה וגמר התיקון עוד היו בגן עדן, ובנינו – לא היו נשארים זמן רב... כלומר, חטא עץ הדעת היה חיב להיות! ואם זה כך כמו שאומרים המקובלים, הרי אדם הראשון לא חטא!

סוף מעשה במחשבה תחילה... המטרה של גמר התיקון היתה עוד לפני חטא עץ הדעת!

כתוב: וַיִּקַּח יְהוָה אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם וַיַּנִּחֵהוּ בְגַן עֵדֶן לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ.

עד שנגיע לגמר התיקון יש לנו הרבה לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ...

למרות הכל, לולא חטא עץ הדעת – לא היתה שבירת הכלים, כלומר, לא היה בריאת העולם! וכן, לא היינו קיימים... וכאן נכנסת לתמונה פרשת כִּי תִשָּׂא ללמד אותנו איך להשיג את אור היחידה.

גם לישראל לא היתה ברירה, בדיוק כמו שלאהרן לא היתה ברירה, ועשו את העגל, וכתוצאה מזה משה שבר הלוחות שנלחם כדי להביא לנו אותם, כלומר, במתן תורה – לא קיבלנו את התורה! התורה היא לעתיד לבוא... ולכן קיבלנו לוחות שניים, הכוללים את עשרת הדברות שהיו בלוחות הראשונים, בתוספת של: תורה, נביאים, כתובים, פשט רמז דרש סוד, מדרשים, הלכות, וכו׳...

שבירת לוחות הברית הראשונים זה סוד קריעת הבתולין של האישה! כהכנה להריון ולידה... וזה מסביר לנו שכל "המעשים טובים" שאנו עושים, הם בעצם מעשים טובים באמת, שהחושך נהפך לאור!

האישה היא סוד המלכות, והיא סוד המשכן, שהוא מקום זיווג זו״ן! לכן כל ישראל תרמו מחצית השקל, שהכסף הזה ישמש עבור האדנים של המשכן.

האדנים של המשכן משמשים בסיס למשכן כולו, והם העמודים הסומכים של התורה! והם מסמלים את נקודת השיא של האור שהיה לפני חטא העגל... שזה האור שהתגלה בפורים בשושן הבירה.

שושן מלשון שׁוֹשַׁנָּה, בסוד המלכות המתוארת: כְּשׁוֹשַׁנָּה בֵּין הַחוֹחִים כֵּן רַעְיָתִי בֵּין הַבָּנוֹת.

המלכות מתוארת גם כ:

 • מחצית השקל שקל גימטרייה 430 גימטרייה נפש המתגלה במלכות.
 • הכיור וכנו – משמשים לנטילת הידיים והרגליים. הרגליים הם נצח והוד הנמצאים למטה מחזה דז״א. הידיים הם חסד וגבורה שנמצאים מעל החזה, והם אחראים על ההוצאה לפועל, ולכן הידיים מגיעות אל הראש ואל החזה ולמטה – ולכן יש צורך בנטילת הידיים לפני שניגשים אל הקודש.
 • שמן המשחה – המעלה את אהרן הכהן לדרגת החכמה... ואור החכמה מתגלה רק במלכות! שהיא סוד השמן.
 • קטורת הסמים – לצורך בישום והמתקת הדינים!
 • מינוי בצלאל ואהליאב למלאכת המשכן בצלאל משבט יהודה, שהוא סוד המלכות. אהליאב משבט דן שהוא משם אדנ״י.
 • קדושת השבתשבת היא סוד המלכות... שָׁבַת וַיִּנָּפַשׁנפש!

בכל זאת כאשר זה מגיע אלינו לידיים, אנחנו צריכים לתרום מחצית השקל, כי כל אחד הוא פלגא דגופא, ובכל זאת הקב״ה אומר למשה: כִּי תִשָּׂא אֶת רֹאשׁ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, כל אחד מישראל נחשב לראש! שיכול לראות בעיניים ולהבין כמו משה רבינו שמטרת הבריאה היא: לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ, וככה נוכל להבין ולראות בעיניים שיש עוד עבודה... ועדיין: לֹא עָלֶיךָ הַמְּלָאכָה לִגְמוֹר, וְלֹא אַתָּה בֶן חוֹרִין לִבָּטֵל מִמֶּנָּה! לכן מביאים רק מחצית השקל. ועם כל זה, דרך כל מאורעות החיים, כולל חטא עץ הדעת, וחטא העגל, וחטאים... מטרת הבריאה היא אחת, והיא: לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ, והיא: להינות לנבראיו! הדורשת הרבה שמירה ועבודה בדרך של דבקות בבורא! כלומר, בדבקות של המלכות של הקדושה, שהיא אשת הבורא, ואשת אותיות תִשָּׂא...

כִּי תִשָּׂא אֶת רֹאשׁ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל!

כִּי נוטריקון כנסת ישראל שהיא המלכות שאנחנו צריכים לבשם ולהעלות לבינה...

איך עושים את זה? אז ככה...

תִשָּׂא גימטרייה 701 גימטרייה לימוד תורה!

התורה היא אור החכמה, והיא סוד העיניים שמראים לנו את המציאות האמיתית בה אנו חיים. המלכות עולה לבינה מלשון התבוננות והבנה... וכאשר המלכות עולה לז״א שהוא סוד התורהמתעוררים הדינים! ולכן יש צורך במחצית השקל שהוא כופר נפש...

שקל גימטרייה 430 גימטרייה נפש

תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלים עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי!

ככה נוכל להגיע לאור היחידה שניסה להאיר בגן עדן, וניסה להאיר במתן תורה, וניסה להאיר לנו בפורים, בשושן הבירה...

מִשֶּׁנִּכְנַס אַדָּר מַרְבִּים בְּשִׂמְחָה

שבוע טוב, ופורים שמח!

הורידו קובץ PDF